کوددهی مزارع زعفران در آب اول

کوددهی مزارع زعفران در آب اول

در زعفران به خاطر شرایط خاص این گیاه و پاسخ مناسب آن به استفاده از کودهای شیمیایی و دامی اکثر کشاورزان به دنبال استفاده از این کودها هستند و هر سال نزدیک به زمان آبیاری به دنبال افزایش گل با استفاده از کود هستند.
ولی باید نکاتی چند راجب کوددهی را ذکر کنیم تا با توجه به این مطالب تصمیم درست راجب به کود دهی مزارع خود اقدام کنید.

نکته اول : گیاه زعفران گل خود را در مرداد ماه تشکیل داده است و با توجه به این مطلب استفاده از کود در آب اول تاثیری انچنانی در تعداد گل ندارد و فقط در بالا آمدن تعداد محدود گل که خیلی ضعیف هستند کمک میکند و کیفیت سرگل را کاهش یا افزایش میدهد.
به عبارت بهتر با دادن کود کیفیت سرگل را افزایش یا حتی در مواقعی به خاطر دادن کود نادرست کیفیت را کاهش میدهید.
نکته دوم : در زعفران به خاطر شرایط خاص ابدهی هر کودی تاثیر ندارد مثلا استفاده از کودهای گرانول که برای باز شدن و انتقال به سمت ریشه به آب فراوان و پشت سر هم نیاز دارند نباید استفاده شود.
نکته سوم : در آب آبیاری اول بهتر است از استفاده از کودهای مرغی و ازت پرهیز کرد چون با توجه به بالا بودن ازت برگها تحریک میشوند و زودتر از گل سبز میکنند .
نکته چهارم : در خرید کود ها خیلی خیلی دقت کنید چون بسیاری از کودها فقط نام کود را یدک می کشند و در اصل هیچ عناصری در داخل آنها یافت نمیشود .
نکته پنجم: قبل از شروع فصل حتما یک برنامه غذایی با توجه به شرایط خاک و آب و سن مزرعه تهیه کنید تا در طول فصل بدانید که چه زمان چه کودی را باید بدهید در غیر این صورت احتمال دارد مثلا از یک کود دوبار استفاده کنید و از یک کود که زعفران به ان خیلی نیاز دارد اصلا استفاده نشود و نیاز گیاه برآورده نشود.
نکته ششم : دلیل اصلی کوددهی در آب اول به خاطر اینست که در تمام طول دوره رشد ۴ ماهه زعفران مواد غذایی در اختیار ریشه باشد اگر بخواهیم در آب اول کود استفاده نکنیم یک سوم زمان مناسب رشد آن را از دست خواهیم داد و بهتر است در این زمان با هوای خوب و رطوبتی که خاک دارد ریشه و برگهای اولیه به رشد خوبی برسند و در صورتی که در آب اول کود استفاده نکنیم قطعا در رشد ریشه و برگ موثر خواهد بود

نکته بسیار بسیار مهم : دیدگاه خود را راجب کوددهی در زعفران عوض کنید هیچ وقت گلدهی خوب و زیاد فقط از کود زیاد نیست یک کود نهایتا ۳۰ درصد میتواند موثر باشد و بیشتر شرایط خاک و آب و هوا و عوامل دیگر موثر است درست است که باید ما بهترین کودها را در بهترین شرایط باید استفاده کنیم ولی مثلا اگر عمق کشت کم باشد کارایی نخواهد داشت یا مثلا اگر ph آب یا خاک بالا باشد موثر نخواهد بود. و در کل برای اینکه یک کود موثر باشد باید میزان مصرف آن کود , زمان مصرف , روش مصرف و منبع کود بررسی کنید و به شکل درست استفاده کنید تا جواب خوبی به شما بدهد.
در این سالها هر شرکتی برنامه خاص کودی خود را برای,زعفران تهیه و در اختیار کشاورزان قرار داده است ولی این نکته در نظر داشته باشید که این برنامه ها بر اساس کود های آن شرکت و فقط برای برندهای خودشان تهیه شده و خیلی نباید به آن تبلیغات اعتماد کرد چون بیشتر جنبه تبلیغی دارد.
با توجه به شرایط موجود در بازار نهاده های کشاورزی حتما راجب کودهای مصرفی تحقیق کنید و به دام تبلیغات نیفتید.

نکته اخر : سعی کنید برای کوددهی یک برنامه سالانه تهیه کنید .و قبل از شروع فصل با توجه به شرایط آبیاری و سن مزرعه و تراکم پیاز و برآورد هزینه خرید کودها یک برنامه کودی را انتخاب کنید و بر اساس آن تا پایان سال تغذیه زعفران را کامل کنید .

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده