زعفران سلامت مغز را ارتقاء می‌دهد

زعفران سلامت مغز را ارتقاء می‌دهد

مطالعات متعدد نشان می‌دهند که زعفران در مواجهه با اختلالات یادگیری و حافظه موثر است. در یک مطالعه‌ی مشابه، تجویز ۳۰ میلی‌گرم زعفران در روز، بهبودی را در وضعیت بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر نشان داد. همچنین عصاره‌های کروسین و اتانولی زعفران اثرات ضد افسردگی را در جوندگان نشان داد. مکمل‌های زعفران همچنین موجب بهبود وضعیت خلق و خوی افراد در مطالعات دیگری شده‌است. عصاره‌ی آبکی زعفران حتی در بیماران مبتلا به اسکیزوفرن، بدون بروز هر گونه عوارض جانبی جدی پذیرفته می‌شود.

درمان با عصاره‌ی زعفران همچنین برخی از اثرات نوروتوکسیک را کاهش داده است. عصاره‌های مشابه حتی تولید انتقال‌دهنده‌های مهم عصبی مثل دوپامین و گلوتامات را افزایش دادند. همچنین ثابت شده‌است که این ادویه حافظه را نیز بهبود می‌دهد.

مطالعات همچنین نقش حفاظتی زعفران را در ایسکمی مغزی (عدم تامین خون کافی برای مغز) نشان می‌دهند. مطالعات مقدماتی نیز به توانایی زعفران در درمان افسردگی اشاره دارند. این مزایای شناختی زعفران را می‌توان به آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند آن نسبت داد.

با این حال، مهم است توجه داشته باشید که اگر زعفران در دوزهای بسیار بالا مصرف شود، می‌تواند کشنده باشد. قبل از استفاده از آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده